Concursul internaţional de informatică ACSL (American Computer Science League)

Publicat în Anunțuri acum 15 ani


Acest concurs face parte din activităţile destinate elevilor din clasele de matematică-informatică ale colegiului nostru. Începândcu anul 2002, liceul nostru a fost reprezentat la fiecare ediţie aconcursului ce se desfăşoară în Statele Unite ale Americii,aceasta fiind cea de-a şasea participare.

Şi în acest an elevii au fostatent selectaţi pe durata celor 4 concursuri premergătoare fazeifinale.

În urma acestora, o echipă formată din 4 elevi a reuşit calificarea în finală.

Este vorba de Andrei Mişarca (clasa a X-a A), George Măţău (clasa aXI-a A), Gabrian Nagy (clasa a XI-a B) şi Florian Moga (clasa a XII-a A). Ei au avut de înfruntat două probe, una teoretică (12 probleme de rezolvat într-o oră) şi alta practică (patru cerinţe; timp de lucru 3 ore).

La această ultimă şi cea mai importantă confruntare (ce a avut loc în mai 2008, la Baltimore, Maryland, USA), elevii aureuşit performanţa urcării pe podium, obţinând locul alII-lea.

Cheltuielile de transport şicele legate de cazare şi masă pentru perioada concursului au fostacoperite din sponsorizări oferite cu generozitate de diverse firme şide Consiliul Local, precum şi de Consiliul Judeţean, la iniţiativa preşedintelui acestuia, domnul Aristotel Căncescu.


Categorii